Facebook

Hem Så här gör du Inspiration Om färg Bloggare tipsar Kontakt

Så här gör du

Skriv ut sidan Skriv ut sidan

Checklista - förarbete

  • Täck golvet med täckpapp och maskera listerna
  • Flytta alla möbler till mitten av rummet och täck med plast, du behöver mer utrymme än du tror
  • Spara gärna brytreceptet om du valt en bruten färg, då är det lättare att få samma kulör vid ett senare tillfälle
  • Vattentesta tapeten, detta görs för att se om den sitter fast ordentligt. Blöt tapeten med svamp eller spruta, om tapeten omedelbart får blåsor bör tapeten tas bort.
  • Tänk på att alltid måla uppifrån och ner och börja alltid med taket. Det rekommenderas att du alltid målar om taket när du målar om väggarna, annars  tenderar taket att se smutsigt ut.
  • Är det en slät tapet som ska målas kan du, om du önskar, börja med att spackla hål och revor, rekommenderas ej på tapet med struktur eftersom det då blir släta partier i strukturen.

Tillbaka

Tipsa en vän.

Har du en vän som också har funderat på att måla om? Skriv in deras e-postadress nedan så får de ett tips!




© SVEFF Ι Developed by WebOurWay Ι 2011